Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Kobiórze

TANIEC NA CZUBKACH SOSEN, CZYLI WIOSENNY POWIEW POEZJI W SMOLARNI

Utworzono dnia 21.03.2018

Na dwa dni przed nadejściem wiosny, na dwa dni przed światowym Dniem Poezji, uczestnicy kolejnego poetyckiego spotkania w Smolarni zostali porwani do tańca. Taniec to był nietypowy. Lekki i zwiewny, jak delikatny  powiew wiatru. Magia słów, niewielu słów, uniosła nas ku czubkom sosen, które opodal naszego Muzeum Regionalnego rosną sobie niczego nieświadome. A tymczasem przy płonącym kominku toczyła się rozmowa dwóch przyjaciółek – poetek: Sławy Sibigi – bohaterki tego wieczoru i Agnieszki Kijas – w roli prowadzącej.

Twórczość pani Sławy kojarzona jest głównie z poezją haiku – minimalistyczną formą wiersza wywodzącą się z Japonii, którą sama poetka określa obrazowo jako „błysk flesza, chwilę zatrzymaną słowem”. W tej dziedzinie jest laureatką licznych konkursów, a od 2014 roku – przewodniczącą jury konkursu Wakai Haiku odbywającego się w Tychach. Działa w tyskiej grupie poetyckiej „Pogotowie 5-7-5” zajmującej się propagowaniem kultury japońskiej i poezji haiku. W swoim dorobku ma także bardziej rozwiniętą lirykę, ale - jak dowiedzieliśmy się - jest ona również dość oszczędna w słowie. Tworzy także dla dzieci. Razem z Agnieszką Kijas, Izabelą Ptak (poetką również obecną na spotkaniu) oraz ilustratorką Małgorzatą Anną Bobak , jest współrealizatorką  projektu „Czytanie na drugie śniadanie”. Spod jej pióra wyszło pięć książek poetyckich dla dorosłych i dwie dla dzieci. Jest współautorką dziesięciu antologii poezji, w tym siedmiu haiku.

Kiedy dowiedzieliśmy się, jak to Rozkosz (maleńka wioska koło Chełma) i jej otoczenie ukształtowało spojrzenie na rzeczywistość pani Sławy i jak wygląda jej przygoda z poezją, mogliśmy i my na chwilę dotknąć tego świata. Poetka zaprezentowała utwory z tomiku „Sen o Japonii”, z zapowiadanej książki „Ślad na księżycu” i z najnowszego tomiku „Zatańcz ze mną na czubkach sosen”, który tego wieczoru miał swoją premierę. Prezentacja połączona była ze spontaniczną interpretacją muzyczną tekstu w wykonaniu, dobrze znanego kobiórskiej publiczności muzyka, Rusłana Michnowicza.

Temu wszystkiemu przysłuchiwała się i przyglądała kobiórska młodzież, która w drugiej części wieczoru zaprezentowała fragmenty swojej twórczości. Dokonania młodych twórców, a właściwie twórczyń: Katarzyny Cofały, Nikoli Kubeckiej, Izabeli Szpak oraz Pauliny Smolarek zostały docenione i nagrodzone gromkimi brawami. A trzeba powiedzieć, że wśród publiczności zasiedli, oprócz  mieszkańców, prawdziwi profesjonaliści:  Barbara Solarska – poetka z Pszczyńskiej Grupy Poetyckiej, Andrzej Maria Marczewski – reżyser i dyrektor wielu scen polskich ( m.in. Teatru Małego w Tychach), a także Jerzy Granowski – dziennikarz, literat, poeta grafik.

Kiedy już z czubków sosen wróciliśmy do rzeczywistości, na wszystkich czekał chleb ze smalcem, nieodłączny element spotkań w Smolarni i oczywiście zdjęcia, autografy i rozmowy w kuluarach.

Spotkanie przygotowało Kobiórskie Stowarzyszenie „Smolarnia” oraz Gminna Biblioteka Publiczna.

Spotkanie poetyckie w Smolarni

Utworzono dnia 21.03.2018, 18:45

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 23

W poprzednim tygodniu: 30

W tym miesiącu: 74

W poprzednim miesiącu: 131

Wszystkich: 3057